Základné fyzikálne a chemické vlastnosti
Typický kovový prvok, známy už od staroveku. Z prvkov vykazuje najlepšiu elektrickú i tepelnú vodivosť. Po mechanickej a metalurgickej stránke je veľmi dobre spracovatelné – má dobrú kujnosť a dobre sa odlieva (dobrá zatekavosť).
Patrí medzi prechodné prvky, ktoré majú valenčné elektróny v d-sfére. Ve zlúčeninách sa vyskytuje predevším v mocenství Ag+1, zlúčeniny dvojmocného striebra Ag+2 sú nestále a majú silné oxidačné schopnosti.
Napriek tomu že je striebro radené medzi drahé kovy, ktoré sa všeobecne vyznačujú značnou chemickou stabilitou, je veľmi dobre rozpustné v kyseline dusičnej predovšetkým vďaka jej silným oxidačním vlastnostiam. Reakcia prebieha podľa rovnice:
3 Ag + 4 HNO3 › 3 AgNO3 + NO + 2 H2O
Podobne sa striebro chová i voči koncentrovanej kyseline sírovej, ktorá pôsobí taktiež oxidačne. Voči zriedenej H2SO4 je však striebro netečné, rovnako pri pôsobení dalších minerálnych kyselín. Za prítomnosti kyslíka sa striebro rozpúšťa aj roztokoch alkalických kyanidov za vzniku kyanostriebornatého jóntu [Ag(CN)2]- Na suchom čistom vzduchu je striebro neomedzene stále. Stačí však i veľmi nízke množstvo sulfanu (sirovodíku) H2S, aby striebro začalo černať, pretože na jeho povrchu vzniká vŕstva sulfidu strieborného Ag2S.
Striebro (lat. Argentum)
je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku Ag a protónové číslo 47.
Contakt Ag ***